Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do treści bocznej
baza
dobrych praktyk
Baner projektu

Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach prowadzonych przez Gminę i Miasto Koziegłowy

Problem zdefiniowany przez samorząd: po wprowadzenia obowiązku płatności za przeprowadzenie każdej godziny zajęć pomocy psychologiczno-pedagogicznej bardzo trudno było określić pulę środków finansowych na realizację tego zadania w związku z pojawiającymi się wciąż zadaniami. Dyrektorzy sporządzali ciągle nowe aneksy wraz z pojawiającymi się nowymi opiniami. Sytuacja była stresująca i czasochłonna. 
Sposób rozwiązania: Uzgodniono limit godzin do dyspozycji dyrektora na rok szkolny, które mógł rozdysponować elastycznie zgodnie z wypracowaną praktyką,  w odpowiednim czasie i zgodnie z potrzebami.  
Korzyści: dyrektor rzeczywiście organizuje pomoc w swojej szkole. Jest menadżerem, który zarządza przydzielonymi godzinami odpowiedzialnie. Wyeliminowana została większość sytuacji realizowania zajęć podczas gdy deficyty dzieci zostały zniwelowane. I dyrektor i organ prowadzący oszczędzają czas. Działania z tego obszaru są zbierane i analizowane przez GUS w portalu System Monitorowania Usług Publicznych (SMUP). Pozwala on monitorować element ww. usługi w ujęciu na lata, w porównaniu do innych samorządów z powiatu, grupy podobnych samorządów lub indywidualnie dobranej grupy gmin (korzystając z analizy zaawansowanej). W przypadku Koziegłów widoczny jest stopniowe zwiększanie liczby nauczycieli specjalistów pomocy psychologiczno-pedagogicznej zarówno w jednostkach wychowania przedszkolnego jak i w szkołach podstawowych.

Źródło: GUS-SMUP 

Metryka praktyki

Data wprowadzenia do BDP:2023-06-05
Data aktualizacji:2023-12-21
Typ jednostki:gmina miejsko-wiejska
Miejscowość:Koziegłowy
Powiat:myszkowski
Województwo:śląskie
Kod pocztowy i Poczta:42-350 Koziegłowy
Jednostka wdrażająca:Koziegłowy
Ulica:Plac Moniuszki 14
Telefon:34 314 12 19
Witryna internetowa:www.kozieglowy.pl
Adres email:um@kozieglowy.pl
Liczba mieszkańców:15 916
Osoby kontaktowe:
Baner projektu