Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do treści bocznej
baza
dobrych praktyk
Baner projektu

Diagnoza sytuacji „na wejściu”

Wrocław jest jednym z polskich miast, którego liczba mieszkańców systematycznie wzrasta, a w okolicznych gminach, do których MPWiK dostarcza wodę, notuje się dynamiczny wzrost zapotrzebowania na nią. Po wyczerpaniu tzw. prostych rozwiązań i uzyskaniu znaczącej poprawy wskaźnika strat wody za główny problem uznano tzw. wycieki ukryte, czyli takie, w których woda nie wydostaje się na powierzchnię ziemi, a wyciek nie powoduje niedoboru wody w budynkach mieszkalnych czy biurowcach.

SmartFlow przyczynił się do znaczącej redukcji strat wody we Wrocławiu w latach 2016-2022, doprowadzając do poziomu 9,7% w 2022 roku. Wysokość strat wody w 2009 wynosiła 22,1%.

Opis innowacji

Możliwość szybkiej identyfikacji ukrytych wycieków wynika z bieżącej analizy danych i łączenia różnych metod tej analizy. Kluczowe we wdrożeniu okazało się początkowo wykorzystanie technologii GSM/GPRS, a obecnie zdalnej transmisji danych w systemie sieci LoRaWan (nisko-energochłonny system przesyłu danych klasy IoT – Internet Rzeczy). Dzięki zasobom GIS, którymi dysponuje MPWiK, a dotyczącymi informacji nt. podziemnej infrastruktury wodociągowej, omawiana technologia i jej struktura jest wizualizowana
w bardzo przejrzysty sposób w aplikacji SmartFlow. W efekcie końcowym połączenia wszystkich tych elementów w platformie SmartFlow otrzymano rozwiązanie, które jest przyjazne zarówno dla użytkowników mocno wyspecjalizowanych, jak i dla osób nie zajmujących się na co dzień tą materią.

Opis procesu wdrożenia innowacji

Kluczowym aspektem SmartFlow jest jego zdolność do zbierania danych z rozmaitych czujników i urządzeń diagnostycznych. Zebrane dane są następnie analizowane i przetwarzane w celu identyfikacji i wskazywania nieprawidłowości, które są prezentowane na mapie miasta w formie powiadomień lub alarmów. W ten sposób system wspiera wykrywanie wycieków na sieci i wpływa na ograniczenie strat wody.  

W zakresie tego rozwiązania Wrocław został podzielony na kilkadziesiąt stref pomiarowych. Obecnie system w MPWiK wykorzystuje ponad 100 urządzeń monitorujących ilość i ciśnienie wody przepływającej przez sieć wodociągową. Informacje z czujników zlokalizowanych w sieci, które przez całą dobę dostarczają informacje na temat dystrybucji wody, pozwalają na szybkie lokalizowanie i naprawianie najtrudniejszych typów awarii wodociągowych, czyli tzw. „ukrytych wycieków”.  Po wytypowaniu miejsca awarii brygady wyszukują je precyzyjnie w oparciu o rozwiązania akustyczne.

SmartFlow od początku wdrożenia wspierał działania, takie jak: optymalizacja ciśnienia w sieci i implementacja metodyki IWA. W 2022 roku platforma została rozbudowana o nowe funkcje, w tym obsługę danych z wodomierzy i monitorowanie uderzeń hydraulicznych.

Rezultaty wdrożenia innowacji

Na początku (w 2016 r.) systemem zostało objęte 80% powierzchni Wrocławia. Obecnie system monitoringu obejmuje 100% powierzchni miasta, a dzięki metaanalizie danych, platforma SmartFlow pozwala na zlokalizowanie i usunięcie awarii nawet w 72 godziny od momentu jej wystąpienia, podczas gdy ze statystyk IWA (International Water Association) wynika, że średni czas identyfikacji ukrytego wycieku to ok. 6 miesięcy.

Wdrażany obecnie system stacjonarnego odczytu wodomierzy w sieci LoRaWan to kolejny krok w kierunku dalszego redukowania strat. W tym momencie jest to już największa tego typu sieć w Polsce, w skład której wchodzi ponad 15 tysięcy wodomierzy. Docelowo obejmie on ponad 65 tysięcy wodomierzy na terenie całego miasta, pozwalając nie tylko na bardziej precyzyjne zlokalizowanie wycieku, ale także – w przyszłości – bieżące informowanie mieszkańców o zużyciu wody w interwałach dziennych, a nawet godzinowych. Przyczyni się to znacząco do oszczędności cennego zasobu jakim jest woda.

Narzędzie ma za zadanie zlokalizowanie wszelkich anomalii w pracy wodociągu. Wykrywa awarie wodocią­gowe w ich wczesnej fazie, ujawnia ukryte wycieki wody, które nie od razu pojawiają się na powierzchni, a tym samym są bardzo trudne do namierzenia, wychwytuje nieautoryzowane pobory wody. To pozwala na bardzo szybką reakcję służb wodociągowych i usunięcie zakłóceń. W efekcie, system umożliwia walkę ze stratami wody oraz realne obniżanie tych strat.

SmartFlow przyczynił się do znaczącej redukcji strat wody we Wrocławiu w latach 2016-2022, doprowadzając do poziomu 9,7% w 2022 roku. Wysokość strat wody w 2009 wynosiła 22,1%.

Oszacowanie nakładów poniesionych na realizacje projektu

W pierwszej kolejności organizowane są warsztaty potrzeb przedsiębiorstwa, podczas których obie strony ustalają wszelkie szczegóły dotyczące możliwości i oczekiwań Klienta. Pracownicy przedsię­biorstwa dzielą się swoją wiedzą o sieci wodociągowej i mówią o wyzwaniach, jakie przed nimi stoją.

Kolejny krok to przeprowadzenie audytu systemów informatycznych oraz infrastruktury przedsię­biorstwa, a więc opomiarowania i jego specyfiki oraz zachodzących w przedsiębiorstwie procesów biznesowych. 

Na podstawie zebranych danych Future Processing przygotowuje indywidualną ofertę dla przed­siębiorstwa, co oznacza, że system SmartFlow jest dostosowywany do jego wymogów i możliwości.  

Ostatni etap to wdrożenie systemu w przedsiębiorstwie i szkolenie pracowników: specjaliści z Future Processing nadzorują i pilotują cały proces wdrożenia systemu. Rozwiązują pojawiające się po drodze wyzwania. Future Processing udziela także usługi gwarancyjnej, wsparcia technicznego oraz przekazuje rekomendacje usprawnień, które należy wprowadzić w przedsiębiorstwie.

Zalecenia dla instytucji zainteresowanych wdrożeniem

SmartFlow to narzędzie wspomagające zarządzanie siecią wodociągową, które może być zastosowane w każdym przedsiębiorstwie wodociągowym. Jego zadaniem jest ciągłe monitorowanie pracy wodociągu, automatyczne gromadzenie danych o tej pracy i namierzanie wszel­kich występujących w sieci wodociągowej nieprawidłowości. System wykrywa awarie wodociągowe we wczesnej fazie, nieautoryzowane (nielegalne) pobory wody oraz tak zwane ukryte wycieki.

SmartFlow to nowoczesny system do zarządzenia siecią czujników zlokalizowaną w infrastrukturze wodociągowej. Narzędzie zbiera dane z sieci czujników rozmieszczonych na terenie objętym jego działaniem. 

Aplikacja może z powodzeniem funkcjonować w przedsiębiorstwach o różnych stopniach gotowości technologicznej i rozwijać się wraz z rozwojem danego przedsiębiorstwa.

Niezależnie od tego, na jakim poziomie gotowości technologicznej znajduje się przedsiębiorstwo, zyskuje ono nowoczesny system wspierający zarządzanie siecią wodociągową oraz umożliwiający szyb­kie i sprawne wykrywanie nieprawidłowości, występujących w sieci. To od danej firmy wodociągowej będzie zależało, w jakim stopniu wykorzysta potencjał SmartFlow.

SmartFlow umożliwi każdemu przedsiębiorstwu, na różnym etapie rozwoju technologicznego, prawi­dłowe zbudowanie bilansu wody oraz umożliwi uzyskanie – na podstawie nocnego zużycia – informacji o awariach występujących w sieci. Dzięki aplikacji przedsiębiorstwo usprawni komunikację i przepływ informacji, „uszczelni” swój portfel oraz poprawi jakość usług.

System SmartFlow podkreśla znaczenie nowoczesnych technologii w zrównoważonym rozwoju miast, przynosząc korzyści nie tylko przedsiębiorstwom wodociągowych, ale i całej aglomeracji, wpływając na oszczędności, poprawę komfortu życia mieszkańców i ochronę środowiska.

Baner projektu