Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do treści bocznej
baza
dobrych praktyk
Baner projektu

Pleszew - miasto 15 minutowe

Pleszew, jako pierwsze miasto w Polsce rozpoczął kompleksowe wdrażanie idei 15-minutowego miasta, która zakłada, że wszystko, co jest potrzebne do życia, znajduje się na wyciągnięcie ręki. W ciągu maksymalnie kwadransa pieszo, rowerem lub komunikacją miejską, można dostać się do najważniejszych punktów w mieście – szkoły, urzędu, sklepu, przychodni czy instytucji kultury lub miejsc sportu i rekreacji. Według założeń koncepcji wdrażane są inwestycje i nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają życie mieszkańcom i sprawiają, że Pleszew staje się dobrym miejscem do życia. 

Działania skierowane są głównie do obecnych mieszkańców, aby poprawić ich jakość życia, ale również do potencjalnych mieszkańców i inwestorów, wskazując, że Pleszew jest alternatywą dla dużych aglomeracji miejskich.

Budowa koncepcji 15-minutowego miasta była poprzedzona wielokierunkowymi analizami potencjału miasta przy wykorzystaniu środowisk naukowych i konsultacji oraz badań ilościowych mieszkańców. System Monitorowania Usług Publicznych (https://smup.gov.pl/) jest doskonałym uzupełnieniem do monitorowania procesów wdrożonych zmian i może wspomagać dalsze działania rozwijające koncepcję 15-minutowego miasta.

Metryka praktyki

Data wprowadzenia do BDP:2023-09-18
Data aktualizacji:2023-12-21
Typ jednostki:gmina miejska
Miejscowość:Pleszew
Powiat:pleszewski
Województwo:wielkopolskie
Kod pocztowy i Poczta:63-300 Pleszew
Jednostka wdrażająca:Pleszew
Ulica:Rynek 1
Telefon:62 742 83 00
Witryna internetowa:www.pleszew.pl
Adres email:sekretariat@pleszew.pl
Liczba mieszkańców:29 076
Osoby kontaktowe:
Baner projektu