Przejdź do treści Przejdź do stopki Przejdź do treści bocznej
baza
dobrych praktyk
Baner projektu

Optymalizacja organizacji i finansowania oświaty w gminie Morawica

Gmina Morawica od wielu lat racjonalizuje bieżące koszty oświaty, tym samym łagodząc skutki niedoszacowania tzw. subwencji oświatowej. O oszczędnościach decydują kwestie organizacyjno-strukturalne. W gminie jest dość dużo szkół, małe placówki nie zostały zlikwidowane - ich prowadzenie zostało przekazane stowarzyszeniom, które otrzymują tyle samo pieniędzy, co szkoły gminne. W gminie Morawica 5 szkół prowadzonych jest przez stowarzyszenia. Zostały przeprowadzone remonty wszystkich szkół, wszystkie większe placówki mają sale gimnastyczne.

Gmina cały czas podnosi standardy zajęć dla uczniów i np. od 2008 roku, kiedy została oddana do użytku kryta pływalnia, jest realizowany program nauki pływania dla uczniów, dofinansowany przez gminę.

 Na oszczędnościach nie cierpi poziom nauczania -  wcześniej na poziomie gimnazjum osiągano najwyższe wyniki testu gimnazjalnego w powiecie kieleckim. Również w ostatnich latach w Morawicy widoczny jest istotny wzrost wskaźników jakościowych (wyniki egzaminów ośmioklasistów).

Źródło: GUS-SMUP

 

Metryka praktyki

Data wprowadzenia do BDP:2023-08-10
Data aktualizacji:2023-12-19
Typ jednostki:gmina miejsko-wiejska
Miejscowość:Morawica
Powiat:kielecki
Województwo:świętokrzyskie
Kod pocztowy i Poczta:26-026 Morawica
Jednostka wdrażająca:Morawica
Ulica:ul. Spacerowa 7
Telefon:41 3114691
Witryna internetowa:www.morawica.pl
Adres email:gmina@morawica.pl
Liczba mieszkańców:17 508
Osoby kontaktowe:
Baner projektu