Strona główna
Usługi społeczne
Usługi techniczne
Rozwój instytucjonalny
Efektywność energetyczna
» Praktyki
Współpraca JST-NGO
Współpraca między JST
Dialog społeczny
SMUP
Mapa Praktyk
Inne bazy danych
Publikacje i dokumenty
Portal jst.org.pl

1.552.655
gości odwiedziło nas
od 1 kwietnia 2008 r.

 Efektywność energetyczna : Praktyki
Kompleksowe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jako jeden z filarów zrównoważonego rozwoju gminy wiejskiej Słupsk

.:   Skrót i Metryka -> Pełna prezentacja -> Załączniki   :.


Słupsk jest nietypową gminą wiejską, otaczającą swoim obszarem miasto o tej samej nazwie. Gminę, znaną powszechnie z projektu instalacji amerykańskiej tarczy antyrakietowej, wyróżnia jednak nie tylko jej położenie, czy siedziba urzędu znajdująca się na terenie sąsiedniego Słupska, ale przede wszystkim rozmach prowadzonej przez samorząd polityki proekologicznej. Dynamiczna polityka inwestycyjna, mająca na celu efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, stawia tą niewielką gminę wśród liderów wykorzystania OZE i to nie tylko wśród gmin wiejskich, ale również wielu znacznie większych i bogatszych samorządów miast. (załącznik nr 1).

Kompleksowa polityka poprawy efektywności energetycznej jest realizowana w gminie od przeszło 10 lat. W jej ramach od 2001 roku prowadzona jest sukcesywna termomodernizacja budynków, a w 2004 roku zakończono modernizację kotłowni szkolnych, która zaowocowała uruchomieniem pięciu samodzielnych kotłowni na biomasę. Na tym nie poprzestano. W 2005 roku na potrzeby kotłowni założono własne plantacje wierzby energetycznej, a dwa lata później powstała gminna ciepłownia na biomasę w Jezierzycach, stając się częścią Regionalnego Centrum Biomasy. W roku 2009 roku gmina wdrożyła program „Kolektory słoneczne w gminie Słupsk", w ramach którego osoby fizyczne i małe przedsiębiorstwa mogły się ubiegać o częściową dotację zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Kolektory zamontowano również w budynkach gminnego Parku Wodnego w Redzikowie. W tym samym roku zamontowano w gminie oświetlenie drogowe z wykorzystaniem żarówek typu LED i instalacji solarnych.

Wszystkie te działania składają się na wymierne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej i znacznie zmniejszają zanieczyszczenie powietrza na terenie gminy. W konsekwencji mieszkańcy pobliskiego Słupska chętnie przeprowadzają się na tereny gminy wiejskiej Słupsk zwiększając jej budżet poprzez rosnące wpływy z podatków. Wypromowana w ten sposób marka „Lecę za miasto" staje się dziś wizytówką tego mało znanego, pięknego zakątka Polski, położonego na Równinie Sławieńskiej i Wysoczyźnie Damnickiej, niemal nad samym Bałtykiem.

Metryka praktyki
Data wprowadzenia do BDP:  2010-11-15
Data aktualizacji:  2011-03-06

Typ jednostki:  gmina wiejska
Miejscowość:  Słupsk
Powiat:  słupski
Województwo:  pomorskie
Kod pocztowy i Poczta:  76-200 Słupsk
Jednostka wdrażająca:  Urząd Gminy Słupsk
Ulica:  ul. Sportowa 34
Telefon:  59 8428460
Fax:  59 8429254
Wirtyna internetowa:  www.slupsk.ug.gov.pl
Adres e@mail:  info@gminaslupsk.pl
Liczba mieszkańców:  14.869
Osoby kontaktowe:  Mariusz Chmiel
 Wójt Gminy
 e@mail: wojt@gminaslupsk.pl

 Bernard Rybak
 Wicewójt Gminy
 tel. 59 8428460
 e@mail: bernardr@gminaslupsk.pl

.:   Skrót i Metryka -> Pełna prezentacja -> Załączniki   :.

Wsparcie udzielone
przez Norwegię
poprzez dofinansowanie
ze środków
Norweskiego Mechanizmu
Finansowego
Związek
Miast Polskich
Związek
Gmin Wiejskich RP
Związek
Powiatów Polskich
Norweski Związek
Władz Lokalnych
i Regionalnych