Strona główna
Usługi społeczne
» Kultura
» Pomoc społeczna
» Oświata
» Ochrona zdrowia
» Sport i rekreacja
Usługi techniczne
Rozwój instytucjonalny
Efektywność energetyczna
Współpraca JST-NGO
Współpraca między JST
Dialog społeczny
SMUP
Mapa Praktyk
Inne bazy danych
Publikacje i dokumenty
Portal jst.org.pl

1.555.102
gości odwiedziło nas
od 1 kwietnia 2008 r.

 Usługi społeczne : Oświata
Osiedlowe Centra Sportowe w Tychach narzędziem upowszechniania sportu amatorskiego i aktywnej rekreacji wśród mieszkańców

.:   Skrót i Metryka -> Pełna prezentacja -> Załączniki   :.


„W zdrowym ciele - zdrowy duch” – to popularne powiedzenie trafnie oddaje znaczenie sportu amatorskiego i rekreacji w codziennym życiu. Dotyczy każdej lokalnej wspólnoty, tworzonej przez mieszkańców, o których jakości życia świadczy między innymi zdrowie i dobra kondycja fizyczna. Tymczasem w skali kraju mamy do czynienia ze stale pogarszającą się sprawnością fizyczną Polaków. Ta tendencja jest dziś szczególnie zauważalna wśród dzieci i młodzieży. Czy jest na to recepta?

Tychy wpisały sport do dekalogu swojej samorządowej działalności. Ma w tym swój udział pasjonat sportu, kapitan narodowej reprezentacji prezydentów i burmistrzów w piłce nożnej, a zarazem obecny Prezydent Miasta – Andrzej Dziuba. W Tychach przekonano się już bowiem, że sport stanowi jedną z najskuteczniejszych form integracji i budowy wspólnej tożsamości społeczeństw lokalnych. Rolą samorządu jest ukierunkowywać i wspierać rozwój sportu w mieście – zarówno wyczynowego, jak również – i przede wszystkim - masowego. 

Wychodząc tym wyzwaniom naprzeciw zaproponowano w magistracie ciekawą ideę. Powołano w Tychach Osiedlowe Centra Sportowe, powierzając im zadanie organizacji życia sportowego i aktywnej rekreacji w rejonie najważniejszych miejskich osiedli. OCS-y, których dziś na terenie miasta funkcjonuje siedem, kierowane są przez powołanych do tego animatorów sportu. Ci, wykorzystując oddane im pod dozór obiekty sportowe, organizują w cyklach tygodniowych zajęcia stałe, dostępne dla wszystkich mieszkańców osiedla (np.: tenis, siatkówka, pływanie, piłka nożna itp.). Każdy z uczestników zajęć sportowych ma możliwość korzystania z dostępnej infrastruktury sportowej (boiska, sale gimnastyczne, baseny) i sprzętu sportowego, mając do dyspozycji stałą, fachową opiekę instruktora. OCS-y integrują nie tylko dzieci i młodzież osiedlową, ale całe rodziny. Ze spontanicznych imprez narodziły się liczne zawody i turnieje sportowe, zorganizowano tez reprezentacje OCS-ów w najpopularniejszych dyscyplinach, które rywalizują ze sobą w organizowanych przez miasto turniejach. Korzystają na tym wszyscy, bawiąc się i wypoczywając w przyjaznej atmosferze na swoich, tyskich osiedlach, których ponury, betonowy obraz ma szansę na stałe ukryć się w przeszłości.

Metryka praktyki
Data wprowadzenia do BDP:  2010-03-30

Typ jednostki:  gmina miejska
Miejscowość:  Tychy
Powiat:  na prawach powiatu Tychy
Województwo:  śląskie
Kod pocztowy i Poczta:  43-100 Tychy
Jednostka wdrażająca:  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tychach
Ulica:  al. Piłsudskiego 12
Wirtyna internetowa:  www.mosir.tychy.pl
Liczba mieszkańców:  130.000
Osoby kontaktowe:  Marcin Staniczek
 Dyrektor
 tel. 032 – 325 71 35
 e@mail: marcinstaniczek@mosir.tychy.pl

.:   Skrót i Metryka -> Pełna prezentacja -> Załączniki   :.

Wsparcie udzielone
przez Norwegię
poprzez dofinansowanie
ze środków
Norweskiego Mechanizmu
Finansowego
Związek
Miast Polskich
Związek
Gmin Wiejskich RP
Związek
Powiatów Polskich
Norweski Związek
Władz Lokalnych
i Regionalnych