Strona główna
Usługi społeczne
» Kultura
» Pomoc społeczna
» Oświata
» Ochrona zdrowia
» Sport i rekreacja
Usługi techniczne
Rozwój instytucjonalny
Efektywność energetyczna
Współpraca JST-NGO
Współpraca między JST
Dialog społeczny
SMUP
Mapa Praktyk
Inne bazy danych
Publikacje i dokumenty
Portal jst.org.pl

1.552.224
gości odwiedziło nas
od 1 kwietnia 2008 r.

 Usługi społeczne : Pomoc społeczna
Wdrażanie i realizacja programu "Dziecko pod parasolem prawa" jako przykład współdziałania instytucji miejskich i policji w Poznaniu

.:   Skrót i Metryka -> Pełna prezentacja -> Załączniki   :.


„Dziecko pod parasolem prawa” to nowatorski projekt partnerskiego współdziałania Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu i Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, realizowany od czerwca 2008 roku, który przełamuje stereotyp resortowości i autonomii działania instytucji. Polega on na stworzeniu systemu „przyjaznych patroli”, które pojawiają się wszędzie tam, gdzie zagrożone jest dobro dziecka. Patrol składa się z dwóch osób – pracownika MOPR i nieumundurowanego pracownika Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji, które poruszają się po mieście nieoznakowanym samochodem (taxi). „Przyjazne patrole” pracują w sobotę i niedzielę każdego tygodnia w godzinach od 17.00 do 1.00 i niosą pomoc oraz zapewniają bezpieczeństwo dzieciom w sytuacji, gdy dzieci pozostawione są same bez opieki w domu lub poza nim, są świadkami czy uczestnikami przemocy lub innej sytuacji zagrażającej (np. libacji alkoholowej, kłótni rodziców) czy wypadku komunikacyjnego. Naczelną zasadą przeprowadzonej interwencji, w których czynnie lub biernie biorą udział dzieci jest zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa, a także pozbawionemu opieki dziecku znalezienie odpowiedniego miejsca, przy czym środowisko rodzinne traktowane jest priorytetowo. Każdy patrol posiada przy sobie gadżety i materiały, które pomagają dzieciom w trudnej i bolesnej dla nich sytuacji (projektowy Tygrysek, maskotki, kredki, ulotki itp.). Rozwiązanie nie zwiększa restrykcyjności działań pomocy społecznej i kontroli, lecz łagodzi i zmniejsza poziom traumy uczestników interwencji podejmowanych przez policję.

Od czerwca do grudnia 2008 r. podczas 87 dyżurów przeprowadzono 66 interwencji, podczas których pomocy udzielono 93 dzieciom w wieku od 1 miesiąca życia do 17 lat. W każdym przypadku raport z interwencji przekazano do właściwej filii MOPR, której pracownicy podjęli działania diagnostyczne i pomocowe o charakterze długofalowym. Dzięki projektowi podczas prowadzenia interwencji zwiększyło się poczucie bezpieczeństwa dzieci, pracownicy MOPR mają teraz większy dostęp do informacji o sytuacji dzieci w rodzinach swoich podopiecznych, a mieszkańcy Poznania więcej wiedzą o działaniach podejmowanych przez MOPR i KMP.

Koszt realizacji programu, całkowicie sfinansowanego przez miasto Poznań, to 67 771 zł.

Metryka praktyki
Data wprowadzenia do BDP:  2009-09-30
Data aktualizacji:  2013-07-09

Typ jednostki:  gmina miejska
Miejscowość:  Poznań
Województwo:  wielkopolskie
Kod pocztowy i Poczta:  60-330 Poznań
Jednostka wdrażająca:  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
Ulica:  ul. Cześnikowska 18
Wirtyna internetowa:  www.mopr.poznan.pl
Adres e@mail:  mopr@mopr.poznan.pl
Liczba mieszkańców:  558.946
Osoby kontaktowe:  Katarzyna Krajewska-Balwierczak
 Koordynator Projektu ze strony MOPR
 tel. 61 878 57 66

  Joanna Kęcińska
 Koordynator Projektu ze strony Policji
 tel. 61 84 15 629

.:   Skrót i Metryka -> Pełna prezentacja -> Załączniki   :.

Wsparcie udzielone
przez Norwegię
poprzez dofinansowanie
ze środków
Norweskiego Mechanizmu
Finansowego
Związek
Miast Polskich
Związek
Gmin Wiejskich RP
Związek
Powiatów Polskich
Norweski Związek
Władz Lokalnych
i Regionalnych