Strona główna
Usługi społeczne
» Kultura
» Pomoc społeczna
» Oświata
» Ochrona zdrowia
» Sport i rekreacja
Usługi techniczne
Rozwój instytucjonalny
Efektywność energetyczna
Współpraca JST-NGO
Współpraca między JST
Dialog społeczny
SMUP
Mapa Praktyk
Inne bazy danych
Publikacje i dokumenty
Portal jst.org.pl

1.555.077
gości odwiedziło nas
od 1 kwietnia 2008 r.

 Usługi społeczne : Kultura
Puszczykowski Salon Artystyczny

.:   Skrót i Metryka -> Pełna prezentacja -> Załączniki   :.


Opisywana praktyka miała na celu ożywienie życia kulturalnego i wykreowanie nowej jakości wydarzeń artystycznych w Puszczykowie, w zaadaptowanych na cele kultury, pięknych i sporadycznie wykorzystanych pomieszczeniach Urzędu Stanu Cywilnego UM. W Puszczykowie brak było Centrum Kultury. Jednocześnie Miejski Ośrodek Kultury, ze względu na swoje usytuowanie w nieużywanej kotłowni szkoły podstawowej, a także ze względu na swój wygląd oraz zakres działania, został w połowie 2007 roku rozwiązany. Wszystko to spowodowało podjęcie działań i opracowanie programu mającego na celu ożywienie życia kulturalnego w mieście, poprzez wykorzystanie dotychczas niezauważonych i w niewielkim stopniu eksploatowanych pomieszczeń pięknej i malowniczo położonej willi z początku XX wieku, w której mieścił się Pałac Ślubów. Miejsce to znakomicie nadało się na spotkania mieszkańców z kulturą. Dodatkowym elementem branym pod uwagę była idea ożywienia życia kulturalnego w mieście głównie wokół twórczości i kreacji rodzimych artystów.

Po niewielkim remoncie, który i tak był niezbędny dla zachowania substancji budynku komunalnego, we wrześniu 2007 sale Pałacu Ślubów zamieniły się w Puszczykowski Salon Artystyczny. W pierwszym cyklu  imprez zaproponowanych mieszkańcom pod nazwą Puszczykowskiej Jesieni Kulturalnej przez Salon przewinęło się 31 artystów i około 800 gości uczestniczących w 13 spotkaniach.

Od początku swojej działalności Salon miał swoją stałą, ciągle powiększającą się publiczność. Funkcjonuje nie tylko jako ośrodek biernego uczestnictwa w kulturze. Dzięki swemu niepowtarzalnemu klimatowi stał się ulubionym  miejscem spotkań warsztatowych, edukacyjnych, honorowania mieszkańców, przyjmowania wizyt ważnych gości, spotkań młodzieży i z młodzieżą - generalnie integracji różnych grup mieszkańców wokół wydarzeń kulturalnych. Wszystkie imprezy i wydarzenia kulturalne odbywały się w Salonie zawsze nieodpłatnie, co jest nie bez znaczenia dla potencjalnego odbiorcy. Koszty funkcjonowania Puszczykowskiego Salonu Artystycznego w całości ponosi Urząd Miejski.  

Metryka praktyki
Data wprowadzenia do BDP:  2009-09-22
Data aktualizacji:  2011-03-13

Typ jednostki:  gmina miejska
Miejscowość:  Puszczykowo
Powiat:  poznański
Województwo:  wielkopolskie
Kod pocztowy i Poczta:  62-040 Puszczykowo
Ulica:  Podleśna 4
Telefon:  61 898 37 29
Fax:  61 898 37 00
Wirtyna internetowa:  www.puszczykowo.pl
Adres e@mail:   um@puszczykowo.pl
Liczba mieszkańców:  9.092
Osoby kontaktowe:  Magdalena Płachta
 tel. 694 164 863
 e@mail: plachta@puszczykowo.pl

.:   Skrót i Metryka -> Pełna prezentacja -> Załączniki   :.

Wsparcie udzielone
przez Norwegię
poprzez dofinansowanie
ze środków
Norweskiego Mechanizmu
Finansowego
Związek
Miast Polskich
Związek
Gmin Wiejskich RP
Związek
Powiatów Polskich
Norweski Związek
Władz Lokalnych
i Regionalnych